V České republice má sedavé zaměstnání téměř 40 % pracujících. Patříte mezi ně? Pak se vám budou hodit tipy z dnešního článku. Najdete v něm krátkou, ale efektivní sestavu cviků, které můžete provádět při sezení na židli. Nejdřiv si ale pojďme říct, jaká rizika s sebou dlouhodobé sezení nese.
Sedavé zaměstnání lidskému tělu neprospívá, naopak
Při dlouhodobém sezení dochází k narušení krevního oběhu. Nohy sedícího člověka jsou totiž neaktivní, a tak v nich zkrátka nemůže proudit krev tak, jak má. Proto mohou lidé se sedavým zaměstnáním trpět na bolesti a otoky nohou. Je také možné, že se u nich objeví hypertenze (vysoký krevní tlak), což může podmiňovat vznik vážných, nejen kardiovaskulárních, onemocnění.
Kromě toho vědci zjistili, že dlouhodobé sezení zpomaluje metabolismus. V praxi to znamená, že tělo nezpracovává tuky a cukry tak efektivně, jak by mělo. Krevní hladina těchto látek pak roste, v důsledku čehož narůstá i riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Trpí i svalově-kosterní systém
Máte sedavé zaměstnání a trápí vás například bolesti zad? Není divu. Dlouhodobé sezení velmi narušuje správné držení těla. Ochabuje při něm svalstvo a klouby, které jsou nečinné, tuhnou. To jsou důvody, proč se sedící člověk hrbí nebo různě naklání. Když v podobné poloze tráví většinu svého pracovního dne, je pochopitelné, že jeho tělo vysílá signály ke změně pracovních návyků. Jaké změny můžete podniknout, aby váš svalově-kosterní (muskuloskeletární systém) tolik netrpěl?
Zkuste tuto skvělou rozcvičku, která vám zabere jen 5 minut
Nastavte si časovač a každou hodinu si vyhraďte pár minut na protažení. Krátká, ale účinná kancelářská rozcvička může vypadat následovně:
Hýbejte se víc v rámci celého dne
Chcete se navzdory sedavému zaměstnání cítit dobře a fit? Zařaďte do svého dne kromě kancelářské rozcvičky také více pohybu. Nemusíte hned hledat v diáři místo na novou sportovní aktivitu (i když, to by bylo samozřejmě také prospěšné). Stačí, když do svého dne zařadíte těchto 10 malých každodenních změn, které jsou z dlouhodobého hlediska více než přínosné.
Mohou pomoct také změny ze strany zaměstnavatele
Evropská agentura pro bezpečnost a zdraví při práci nedávno vydala nová doporučení.Na jejich základě by měli zaměstnavatelé upravit prostředí svých firem tak, aby se lidé se sedavým zaměstnáním mohli víc hýbat. Jedním z těchto doporučení je např. výměna starých pracovních stolů za novější s nastavitelnou výškou. Díky tomu mohou zaměstnanci střídat více poloh během směny.
Pokud se na vašem pracovišti žádně změny nechystají, zkuste svého zaměstnavatele o těchto doporučeních informovat. Můžete tak přispět k nejen svému zdraví, ale i svých kolegů.
Použité zdroje:
EU-OSHA (2020). Healthy Workplaces LIGHTEN THE LOAD, Get moving at work. https://osha.europa.eu/sites/default/files/HWC20-Sedentary-works_TE0220665ENN.jpg [cit. 20. 5. 2024].
HARRISON W. a kol. (2012). Don’t Just Sit There! https://newsinhealth.nih.gov/2012/12/dont-just-sit-there [cit. 20. 5. 2024].
ČSÚ (2017). Máte sedavé zaměstnání? Řadíte se mezi 39 % zaměstnanců v celé EU. https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/mate-sedave-zamestnani-radite-se-mezi-39-zamestnancu-v-cele-eu [cit. 20. 5. 2024].
Zdroj obrázků: